Co je kastilské mýdlo
Kastilské mýdlo je čistě přírodní mýdlo, ve kterém hlavní složku tvoří olivový olej a obecně přírodní oleje. K jeho výrobě se nepoužívají žádné živočišné produkty, ale jen rostlinné oleje. Doma vytvořené kastilské mýdlo není tekuté. Jeho výroba je popsána níže.
Použití
Kastilské mýdlo je vhodné na všechny typy pleti, ale zvláště na citlivou a suchou. Používá se také na výrobu mnoha pracích prostředků, šamponů, čisticích prostředků nebo přípravků pro děti.
Jak vyrobit kastilské mýdlo
Kastilské mýdlo si můžete vyrobit i doma pomocí ponorného mixéru. Všechny suroviny se dají koupit v obchodě. Postup není složitý. Při procesu zmýdelnění je třeba dodržovat určitá pravidla, tím nejdůležitějším je, že louh vždy lijeme do něčeho, ne něco do louhu. Louh se vyrobí z hydroxidu sodného, který se dá běžně koupit, a destilované vody. Pokud nemáte speciální nádobu na mýdlo, dá se použít i silikonová forma na muffiny a silikonová vanička – budou pak jen na mýdlo, ne na pečení. Pokud nemáte speciální nádoby, použijte formičku, kterou vyložíte potravinovou fólií.
Kde se dá koupit
Kastilské mýdlo je dostupné na internetu většinou v tekuté podobě. Cena mýdla o objemu 200 ml se pohybuje kolem 39 Kč. Prodej obvykle uskutečníte objednávkou v příslušném obchodě, a to většinou v bio prodejnách nebo v obchodě specializujícím se na prodej mýdel a podobných výrobků.
Recepty s kastilským mýdlem
Receptů na kastilské mýdlo je celá řada. Zde jeden prověřený recept:
Ingredience: 450 g olivového oleje, 170 g palmového oleje, 280 g kokosového oleje, 300 ml vody, 120 g hydroxidu sodného, 20 ml rozmarýnového esenciálního oleje, čerstvý rozmarýn či šalvěj na ozdobu
Pomůcky: ochranné brýle nebo štít z plexiskla, gumová zástěra, gumové rukavice, pracovní oblečení s dlouhým rukávem, gumové boty (holínky), nerezové hrnce, lžíce a míchače, vhodné je i sklo, ne dřevo
Postup: Destilovanou vodu nalijeme do hrnce a za stálého míchání a velké obezřetnosti postupně vsypeme 120 g hydroxidu sodného. Mícháme ve tvaru ležaté osmičky do úplného rozpuštění kuliček. Dobré je otevřít si okno, louh totiž začne při styku s vodou tepelně reagovat. Po rozpuštění hydroxidu a zprůzračnění kalné vody zakryjeme pokličkou, protože nezakrytý louh na sebe váže látky ze vzduchu, které ho znečišťují a zeslabují pak jeho účinek. Louh opatrně přeneseme na místo, kde může vychladnout. Na sporáku ve větším hrnci zkapalníme všechny oleje: olivový, palmový a kokosový. Za stálého míchání pomalu vlijeme do olejové směsi louh. Mícháme ve tvaru ležaté osmičky, dokud nám nevznikne hustší hmota stejné barvy bez jakýchkoliv skvrn. Do směsi vmícháme ještě 20 ml přírodního rozmarýnového esenciálního oleje, ještě jednou zamícháme a můžeme vlít do krabičky vyložené voskovaným papírem. Za tekutého stavu můžeme ozdobit čerstvým rozmarýnem či šalvějí. Krabičku přiklopíme a necháme 24 hodin tuhnout. Pak je možné mýdlo nakrájet na libovolné tvary. Na povrchu se vytvoří bělavá vrstvička, která je pro pokožku dráždivá. Je možné ji smýt při používání mýdel nebo skrojit při krájení nožem. Nakrájená mýdla necháme tvrdnout několik týdnů, čímž se sníží jejich pH a mýdla budou jemnější a citlivější k pokožce.
Použití
Klasické kastilské mýdlo, či takzvané panenské olivové mýdlo, je vhodné na alergie, ekzémy, lupénku nebo pro jedince, kteří mají citlivou pokožku, která nesnese žádnou, a to ani přírodní parfemaci. A navíc toto mýdlo skvěle čistí a díky své jemnosti je vhodné i pro naše nejmenší ratolesti.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Mish